Zacznijmy od motywu piękna i brzydoty.
"Upiór w operze" to powieść, którą napisał Gaston Leroux. Na jej motywach powstał słynny musical o tym samym tytule autorstwa Andrew Lloyda Webbera.
Andrew Lloyd Webber |
Poniżej wspomniany duet oraz utwory z musicalu pt. "Upiór w operze".
Oczywiście pamiętacie duet Sarah z Antonio Banderasem :).
Tutaj z kolei jubileusz 25 - lecia premiery musicalu. Spektakl z udziałem autora musicalu odbył się w Royal Albert Hall. Znowu Sarah i... 5 upiorów :).
Kolejnym utworem, w którym znaleźliśmy motyw piękna i brzydoty, jest film pt. "Dzwonnik z Notre Dame" (Disney'a). W historii kina powstało wiele filmów o Quasimodo, jednak warto pamiętać, że ich fabuła oparta jest na treści powieści "Katedra Marii Panny w Paryżu" Wiktora Hugo (1831).
Poniżej jedna z ładniejszych piosenek filmu wytwórni Disney'a.
Oczywiście, powstała także wersja musicalowa ze świetnym Garou w roi Quasimodo. Oto piękna piosenka pt. "Belle".
I ta sama piosenka w wykonaniu Garou oraz polskich piosenkarzy - Roberta Janowskiego i Piotra Cugowskiego.
Sporo czasu poświęciliśmy filmowi o zielonej wersji Quasimodo i Bestii ( z baśni "Piękna i Bestia"). W zabawnym ogrze odnaleźliście także cechy baśniowego rycerza - może nieco zmodyfikowanego, ale zawsze :). Najpierw baśń:
I "Shrek" :):):
Ktoś zadał sobie trud porównania tych dwóch filmów. Dokładna analiza tutaj: PIĘKNA I BESTIA/ SHREK
Analizując film w czasie naszych lekcji, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego dorośli i dzieci śmieją się podczas filmu w różnych momentach?
Wiemy już, że dzieci śmieją się głównie z zabawnych sytuacji czy postaci. Rozmawialiśmy zresztą o różnych rodzajach komizmu. Dorosłych z kolei bawią aluzje do różnorodnych tekstów kultury (filmów, książek, reklam, programów, itd.).
O rodzajach komizmu oraz różnorodnych nawiązaniach w filmie "Shrek" możecie poczytać, studiując ciekawą prezentację: SHREK - CZYLI WARSTWY KOMIZMU
No i niezapomniana "Królewna Śnieżka" sprzed II wojny światowej :):).
I ta druga...
Na zakończenie jeszcze link do stronki z wnikliwą analizą odwołań w "Shreku 2": SHREK 2 - ROZSZYFROWANIE.
PS Andrew Lloyd Webber jest także autorem musicalu pt. "Evita" (oglądaliśmy fragment ekranizacji z Madonną w roli głównej oraz... Antonio Banderasem) oraz "Koty" ze słynną piosenką "Memory" (jedno z najładniejszych wykonań należy do Barbary Streisand). Warto też dodać, że w Polsce "Upiora w operze" oraz "Koty" zdecydował się wystawić Teatr Muzyczny Roma - ze świetnym skutkiem, chociaż ja najbardziej lubię w ich wykonaniu musical pt. "Taniec Wampirów" (fabuła powstała na motywach filmu "Nieustraszeni pogromcy wampirów" R.Polańskiego - takiego słynnego polskiego reżysera :)). Teraz już naprawdę na zakończenie trzy fragmenty:
"Evita", "Don't cry for me, Argentina"
Barbara Streisand, "Memory"
"Taniec Wampirów", "Na orbicie serc"
ZADANIE DLA WYTRWAŁYCH - DO ZDOBYCIA 4p.
1. Kto po angielsku wykonuje prezentowaną tu piosenkę z "Tańca Wampirów"?
2. Kto grał rolę Christine w spektaklu z okazji 25 - lecia premiery "Upiora w operze"?
3. Jakie inne, słynne, sfilmowane już, musicale ma w swoim dorobku Teatr Muzyczny Roma? Wymieńcie 3.
4. Kto śpiewał partie królewicza w polskiej wersji "Królewny Śnieżki" Disney'a?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz